Transgraniczni w Europarlamencie


Bruksela

Kiedy lokalne i krajowe projekty to za mało, Transgraniczne Centrum Wolontariatu podnosi poprzeczkę o kilka poziomów. Belgia, Bruksela, Parlament Europejski…
O co chodzi?
Fundacja Młoda Rzeczpospolita, która działa aktywnie we Wrocławiu, przeprowadziła drugą już edycję Europejskiego Forum Młodych im. kardynała Bolesława Kominka. Projekt opierał się na spotkaniach z wybitnymi europejskimi politykami, którzy poszerzali wiedzę uczestników o inicjatywie pojednania, nie tylko przekazując wiedzę, ale przede wszystkim nakłaniając do własnych refleksji.

W Forum wzięli udział przedstawiciele aktywnego pokolenia młodych z różnych państw Europy – Francji, Słowacji, Ukrainy, Litwy i Polski. Transgraniczne Centrum Wolontariatu reprezentowała wolontariuszka i obecna vice prezes stwoarzyszenia, Magdalena Buława.
Spotkania, warsztaty, wykłady wpłynęły na świadomość pojednań wszystkich uczestników, wywołujące między nimi gorące dyskusje.

Cały projekt odbywał się w Europarlamencie w Brukseli, gdzie uczestnicy spędzili 3 owocne dni. Doktor Wojciech Kucharski, dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, rozpoczął projekt wykładem o historii i kulturze Dolnośląska. Młodzi mieli okazję poznać fakty historyczne od strony, której wcześniej nie znali. Uzupełnieniem wykładu doktora Kucharskiego było seminarium poprowadzone przez Kazimierza Michała Ujazdowskiego, posła do EU, dzięki któremu odbyła się możliwość przeprowadzenia całego projektu.

Bruksela

Innym fantastycznym spotkaniem było zapoznanie młodych z inicjatywą against discrimanation, z którą uczestników zapoznał Leo Van Doesburg, pracownik ECPM, promującego chrześcijańskie wartości w Europie. Van Doesburg zdobył największe zainteresowanie wśród młodych.
Jacek Sayrusz-Wolski opowiedział o wydarzeniach związanych z Brexit, szczytem, który odbywał się w trakcie naszej wizyty oraz jego ewentualnych konsekwencjach.

Uczestnicy Youth European Forum mieli okazję porozmawiać również z takimi postaciami jak Sophia Kuby, dyrektorką ADF International, broniącego praw człowieka, czy Miroslavem Mikolasik, znanym słowackim lekarzem i wybitnym europejskim politykiem.
Bruksela
Oprócz ciekawych spotkań, młodzi mieli okazję do opowiedzenia rówieśnikom o swojej lokalnej działalności. Magda przedstawiła pozostałym uczestnikom istotę Transgranicznego Centrum Wolontariatu, mówiąc o trasngraniczności rozumianej jako współpraca z naszymi czeskimi sąsiadami, ale również mówiąc o trasngraniczności swojej wiedzy, wartości, cech.

Zapoznanie młodych z sensem naszych warsztatów intelektualnych, projektów i wyjazdów wywołało niemałe emocje. Na arenie międzynarodowej jesteśmy zatem naprawdę szanowni 🙂
Projekt przebiegał intensywnie, ale w świetnej atmosferze. Młodzi chętnie wymienili z sobą poglądy, obserwacje, doświadczenia, a także adresy kontaktowe z nadzieją na międzynarodową współpracę, nie tylko w ramach Youth European Forum.
Transgraniczni, sukces!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *